5-co dniowy kurs sekcyjny The Fascial Human

Chcesz lepiej poznać ludzkie ciało? Jego połączenia i zależności w kontekście technik manualnych? Chcesz dotrzeć palcami tam gdzie jeszcze nie byłeś? Chcesz poznać „w realu” fascynujący świat trzewi, CUN i AUN?

Zapraszamy na niezwykle ciekawie zapowiadający się kurs sekcyjny The Fascial Human z Julianem Bakerem i Nickiem Marcerem.

Co jest szczególne w tym kursie?

Nowatorska metoda balsamowania miękkiego – tkanki zachowują kolor, właściwości i mobilność „świeżych” tkanek, nie psują się, nie wydzielają charakterystycznego zapachu. Możliwość „własnoręcznego” eksplorowania  ciała za pomocą skalpela, wszystkich jego struktur i zmienności. Przedstawienie narządu ruchu, trzewi, CUN i ich połączeń i zależności okiem praktyka – terapeuty manualnego. Powięź – wszędzie, w każdej postaci i w różnych aspektach. Możliwość realizacji własnych projektów i szczegółowego badania określonych obszarów. Dodatkowo, Nick Marcer zafunduje ucztę dla osteopatów – pokaże i omówi wiele istotnych szczegółów Autonomicznego Układu Nerwowego.

Widzenie ciała ludzkiego ulegnie zmianie, wyobrażenie tego co dotykasz/leczysz ulegnie zmianie – Twoja terapia być może również ulegnie zmianie?

Program kursu The Fascial Human Juliana Bakera:

1 dzień – Skóra i powięź powierzchowna.

2 dzień – Powięź głęboka i mięśnie. Gdzie przebiegają połączenia?

3 – 4 dzień – Serce, przepona, nerki, wątroba i narządy wewnętrzne.

5 dzień – Powięź kręgosłupa i czaszkowa. Rdzeń kręgowy i mózg.

Dodatkowo Nick Marcer omówi i pokaże:

 • Ogólny układ Autonomicznego Układu Nerwowego.
 • Włókna przed i za zwojowe.
 • Dystrybucję i lokalizacja różnych zwojów współczulnych przywspółczulnych.
 • Przegląd jelitowego układu nerwowego.
 • Nerwy czaszkowe i ich składniki autonomiczne.
 • Centralny Układ Nerwowy i jego relacje do AUN.

Dla kogo?

 • Osteopaci
 • Fizjoterapeuci
 • Terapeuci Integracji Strukturalnej
 • Zaawansowani terapeuci ruchowi
 • Wszyscy zainteresowani niestandardową nauką anatomii i zgłębieniem wiedzy z zakresu terapii manualnej i ruchowej.

Prowadzący:

Julian Baker  przez dziesięć lat prowadził kursy sekcyjne w różnych prestiżowych uczelniach medycznych w Anglii. Ściśle współpracował z dr Gilem Hedleyem, asystując w jego kursach. Obaj badacze koncentrowali się bardziej na powięzi i strukturach tkanek powięziowych niż na standardowym podejściu anatomicznym.

Dzięki tym badaniom możemy zobaczyć, że tradycyjny sposób nauczania jak i dlaczego w ten sposób funkcjonuje nasze ciało wymaga udoskonalenia i zmiany podejścia.

Julian Baker pracował jako terapeuta manualny przez ponad 25 lat. Jest założycielem European College of Bowen Studies (ECBS) ucząc w ciągu tych lat kilka tysięcy studentów Techniki Bowena, nieinwazyjnego systemu uwalniania mięśniowo- powięziowego. Jest autorem dwóch książek o Technice Bowena i powięzi, jak również współautorem setek artykułów na temat pracy z ciałem, powięzi, sekcji zwłok i formy ludzkiego ciała.

Przeszedł więc ciekawą drogę od praktyki terapeutycznej do teorii (badania podstawowe), dzięki temu miał możliwość zweryfikowania wielu poglądów i teorii, jak również przeniesienia zdobytej dzięki sekcjom wiedzy anatomicznej na aplikacje w terapii.

Popularny prezenter i wykładowca chętnie zapraszany na różne konferencje na całym świecie, był również m.inn. współorganizatorem British Fascia Symposium 2016 i 2018, współpracuje z dr Robertem Schleipem przy jego obecnych projektach anatomicznych.

Dr Nick Marcer. Osteopata, anatom, specjalista z zakresu AUN. Prowadzi swoją praktykę kliniczną w Friburgu w Szwajcarii. Jest uznanym międzynarodowym wykładowcą i egzaminatorem z ponad 30-letnim doświadczeniem. Naucza osteopatycznego spojrzenia na anatomię AUN i organów wewnętrznych w wielu instytucjach osteopatycznych w całej Europie. Był wykładowcą i dyrektorem klinicznym European School of Osteopathy. Jest współautorem licznych publikacji, w tym ,,Osteopathy: Models for Diagnosis, Treatment and Practice”.

Tłumaczenie:

Marek Marna

Fizjoterapeuta, wykładowca w Zakładzie Fizjoterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, student Polskiej Akademii Osteopatii Osteon. Doświadczony i ceniony tłumacz kursów fizjoterapeutycznych, tłumaczył kursy m.inn:  Leona Chaitowa, Shirley Sahrmann, Marka Comerforda, Jennifer McConnell, Arta Riggsa, Charlsa Becka oraz kursy PNF i NDT-Bobath.

Jak wygląda dzień sekcyjny?

Każdego dnia rano o 9 odbywa się krótkie wprowadzenie teoretyczne, omówienie zadań na dany dzień, organizacji zajęć i BHP. Następnie prowadzący demonstruje pracę na konkretnej strukturze, a uczestnicy samodzielnie pracują przy swoich stołach (5-6 uczestników na stół, 3 stoły). Od czasu do czasu Julian lub Nick prowadzą pokaz i omówienie poszczególnych struktur dla całej grupy, następnie uczestnicy wracają do swoich grup. Uczestnicy przemieszczają się rownież pomiędzy stołami podglądając pracę kolegów. Przed przejściem do kolejnych warstw (np. przecięcie Achillesa, torebki stawowej) prowadzący upewnia się, że wszyscy widzieli i nie ma potrzeby dalszego badania tej struktury.

Indywidualne projekty realizowane są w podgrupach po uzgodnieniu z prowadzącym.

O 13 jest godzinna przerwa obiadowa – można skorzystać w uczelnianej stołówce lub w pobliskim barze. Są również krótkie przerwy kawowe.

Na koniec każdego dnia, uczestnicy sprzątają swoje stanowisko, następnie ma miejsce podsumowanie zajęć.

Uczestnicy otrzymują sprzęt ochronny (płaszcz, maska, rękawiczki) oraz korzystają ze sprzętu (skalpele itd) dostarczonego przez prowadzącego. Informacje logistyczne zostaną przesłane przed rozpoczęciem kursu.

Informacje techniczne:

Data: 25 – 29 czerwca 2018

Miejsce: Prosektorium Zakładu Anatomii ŚUM w Katowicach, ul. Medyków 18

Godziny zajęć: 9 – 17

Cena: 7000zł

Zgłoszenia i informacje: info@handson.pl

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.