Amp Futbol : lepsi od reprezentacji Niemiec

W połowie 2011 roku miałem przyjemność uczestniczyć w tworzeniu pierwszej w Polsce drużyny osób po amputacjach. Projekt przyjął nazwę Amp Futbol. Po trzech miesiącach przygotowań odbyło się pierwsze zgrupowanie. Odbyło się ono w stolicy w dniach 01.10. – 02.10.2011 w Ośrodku Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście. Przyjechało 13 graczy z całego kraju. Każdy z zawodników przyjechał z jakąś ciekawą historią. Zjawili się m.in. zimowy paraolimpijczyk z Vancouver, zdobywca Pucharu Świata Osób Amputowanych w Pływaniu oraz jedyny niepełnosprawny posiadający uprawnienia do samodzielnych skoków spadochronowych.

Do tej pory miało miejsce 9 zgrupowań (stan na 07.07.2012). Największym osiągnięciem drużyny jest wygranie trzech z czterech meczów na międzynarodowym turnieju w Manchesterze. Wśród pokonanych znalazła się między innymi reprezentacja Niemiec, którą pokonaliśmy aż 4:0.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OHa7t3w7GC4&feature=plcp[/youtube]

Za tymi sukcesami stoi grupa zapaleńców. Ja chciałbym napisać kilka słów o jednym z nich. Mam na myśli Mateusza Widłaka. Jest to pomysłodawca i motor napędowy całego projektu. Podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim zobaczył film o piłce nożnej osób po amputacjach i wtedy postanowił zakorzenić tę dyscyplinę w Polsce. Zaczynał od zera. Poznałem się z Mateuszem poprzez internet, zaprosił mnie do współpracy przy tworzeniu projektu za co jestem mu bardzo wdzięczny. Znaleźliśmy sponsorów, dzięki którym zawodnicy nie musieli opłacać z własnej kieszeni noclegów w Warszawie. W tej chwili Amp Futbol to prężnie działająca machina. Mają kilku sponsorów, trenerów, fizjoterapeutę. Oprócz treningów uczestniczą w turniejach i meczach pokazowych, są współorganizatorami Ogólnopolskiego Dnia Osób Po Amputacjach. Programy o nich ukazały się we wszystkich najważniejszych mediach w Polsce. Do współpracy udało się im zaprosić nawet PZPN.  Trudno uwierzyć w to, że zapoczątkował to wszystko niedoświadczony student fizjoterapii. Mateusz pokazał, że wystarczy chcieć!

Nie można w tym artykule nie wspomnieć o sztabie pracującym bezpośrednio z piłkarzami. Są to: Marek Dragosz (I trener), Kamil Ostrowski (II trener), Krzysztof Wajda (trener bramkarzy), Grzegorz Skrzeczek (fizjoterapeuta drużyny).

Na końcu muszę napisać kilka słów o najważniejszych osobach całego projektu, czyli piłkarzach. Mogą śmiało oni o sobie powiedzieć, że są Reprezentantami Polski! Zaangażowania podczas treningów mogą się od nich uczyć pełnosprawni piłkarze. Podczas treningów łamią się kule i leje się krew. O litrach potu nie wspomnę. Nie narzekają na to, że jest za ciepło, ani na to, że dach im zasunięto. Pragnę w tym miejscu wystosować apel do działaczy PZPN-u: przed kolejnym ważnym meczu wyślijcie proszę piłkarzy na zgrupowanie AmpFutbol. Niech podpatrzą jak się trenuje na 110% pomimo przeciwnościom losu i to za darmo, a nawet dopłacając do interesu!

Reprezentacja Amp Futbol ma już postawiony przed sobą kolejny cel: planują wziąć udział w czwartych oficjalnych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w 2014 roku w Japonii. Znając zaangażowanie działaczy należy postawić pytanie nie czy się dostaną na ten turniej, ale które miejsce na nim zajmą?! Piłka nożna osób po amputacjach ma zostać wpisana do sportów paraolimpijskich, co byłoby potężnym kopem dla tej dyscypliny! Zapraszam do śledzenia poczynań Naszej drużyny: www.ampfutbol.pl.

There are 1 Comment

  1. Napisany przez Piłka nożna na paraolimpiadzie | neoReh

    […] W pla­nach jest dołą­cze­nie do spor­tów para­olim­pij­skich piłki noż­nej osób po ampu­ta­cjach. Byłaby to dla Nas bar­dzo dobra infor­ma­cja, ponie­waż posia­damy w Polsce dru­żynę, która ma poten­cjał, aby być jedną z naj­lep­szych w Europie! AmpFutbol. Mój arty­kuł na ten temat. […]

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.