Because who is perfect?

who

Osoba niepełnosprawna jest piękna. I powinno się to podkreślać. Świat mody zgarnia tylko to, co jest doskonałe, perfekcyjne. A tak naprawdę to kto jest doskonały?

634883197870921204Kampania na Dzień Osób Niepełnosprawnych 2013 przez Pro Infirmis

Organizacja zaprosiła do współpracy 5 osób niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami:

  1. Sportowiec Urs Kolly, który stracił część swojej prawej nogi
  2. Miss Niepełnosprawnych 2010 – Jasmine Rechsteiner, z kifoskoliozą
  3. Aktor Erwin Alijukić z wrodzoną łamliwością kości
  4. Prezenter radiowy i krytyk filmowy, Alex Oberholzer, który cierpi na polio.
  5. Blogger Nadja Schmid, wrodzony rdzeniowy zanik mięśni (SMA)

Akcja ‘Because who is perfect?’ pokazuje, iż ludzie z niepełnosprawnością są obok nas i również pragną być modni, podobać się. Kobieta niepełnosprawna nadal jest kobietą i z całą pewnością chce to podkreślać. Poniższy film ukazuje proces tworzenia manekinów, odwzorowując dokładne proporcje ciała zaproszonych gości. Wykonanie ich nie było łatwe, bo każdy z nich był inny – i to właśnie chciano pokazać. Każdy z nas jest inny – ale jakże piękny.

 

Kampania zwraca uwagę na grupę społeczną, która jest często pomijana (zwłaszcza w środowisku mody). W Zurychu, w Szwajcarii zorganizowano wystawę, w której codzienne manekiny sklepowe zastąpiono manekinami osób z niepełnosprawnością.

because-who-is-perfect-by-pro-infirmis-Wystawa spotkała się również z krytycznym podejściem do akcji. Przeciwnicy takich inicjatyw widzą problem w pokazywaniu ‚inności’ i odrębności osób z niepełnosprawnością. Pojawiły się opinie o wykluczeniu możliwości integracji w momencie odseparowania manekinów „pełnosprawnych” od tych używanych podczas akcji. Ponadto uważano, iż stali się oni ‘okazją’ do pokazania jednorazowo ‘czegoś’ nowego, innego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te osoby są wśród nas, na codzień, a nie tylko w Dzień Niepełnosprawnych.

W Polsce przeprowadzono w 2012 roku kampanię Piękne (Nie)Doskonałe.  Akcja ta miała na celu uświadomienie polskiemu społeczeństwu, jak wielkim błędem jest podążanie za stereotypami dotyczącymi osób z dysfunkcją.

„Polacy mają tendencję, by pochylać się nad niepełnosprawnymi: o jaka biedna dziewczynka, nie ma rączki, nie ma nóżki. Użalają się. Nie można tak robić na co dzień. Ja nie mam ręki, ale co z tego? Żyję, radzę sobie, jak każda inna osoba.” – mówi Natalia Partyka, mistrzyni paraolimpijska –

„Powinniśmy być pokazywani przede wszystkim jako normalni ludzie. Nie ma co się ukrywać, ale nie warto też epatować niepełnosprawnością. Trzeba zachować równowagę.”

because-who-is-perfect-Zurich-Bahnhofstrasse

Podobna akcja miała miejsce na Ukarinie – impreza Fashion Chance, podczas której projektanci mody prezentowali swoje nowe projekty, a na wybiegu pojawiły się niepełnosprawne modelki – na wózku lub niewidome z przewodnikami.

http://www.proinfirmis.ch/de/home.html
http://www.ixdaily.com/drop-your-skirt/3bfcce64ed8774870bd67a465d767cd3de52eb4e/
http://koktajl.fakt.pl/manekiny-wzorowane-na-niepelnosprawnych,artykuly,433383,1.html
http://www.eksmagazyn.pl/kalendarz-imprez/eventy/piekne-niedoskonale-vol-1/