Czy w ciąży można uprawiać jogę? Zaskakujące wyniki badań

W szpitalu św. Zofii w Warszawie przeprowadzono pionierskie badania „Wpływ praktyki jogi na zdrowie kobiet w ciąży i przebieg porodu”. Wyniki okazały się zaskakujące!

Joga staje się coraz popularniejszą formą wysiłku fizycznego, a także stylu życia. W Europie Zachodniej coraz więcej kobiet w ciąży i w połogu praktykuje asany, czyli pozycje specjalnie dla nich dobrane w przyszpitalnych salach. W lutym 2015 szpitalu św. Zofii w Warszawie rozpoczął badania: „Wpływ praktyki jogi na zdrowie kobiet w ciąży i przebieg porodu”. To pierwsze takie badania w Polsce i Europie Centralnej.

Specjalistyczne zajęcia jogi prenatalnej, które nie tylko skoncentrowane są na potrzebach ciąży, ale również przygotowują kobietę do porodu fizycznie, psychicznie i emocjonalnie, są doskonałym dopełnieniem szkoły rodzenia.

Jakie są zalety?

  • Wzmocnienie kręgosłupa, poprawa elastyczności i świadomości ciała
  • Rozbudzenie wiary we własne siły i możliwości, nauka technik oddechu i relaksacji pozwalają lepiej kontrolować ból i emocje
  • Świadomy oddech zsynchronizowany z skurczami porodowymi pomaga zmniejszyć odczuwanie bólu, same skurcze są bardziej wydajne
  • Spokój i opanowanie pozwalają kobiecie lepiej współpracować z lekarzami i położnymi

Praktykę można rozpocząć już w 15 tygodniu ciąży (pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań medycznych) i kontynuować aż do porodu, w trakcie którego wykorzystamy to, czego nauczyłyśmy się wcześniej.

Efekty praktyki asan

Z dobrodziejstw jogi można korzystać przez całą ciążę. Najważniejszymi efektami wykonywania ćwiczeń jogi są: lepsze krążenie krwi, poprawa trawienia oraz łatwiejsze oddychanie. Asany wzmacniają mięśnie miednicy i poprawiają krążenie krwi w okolicy miednicy. Wzmacniają narządy rodne, ćwiczą kręgosłup, który stopniowo musi znosić coraz większy ciężar, uelastyczniają biodra, miednicę i wnętrza ud, rozluźniają brzuch, co dobrze przygotowuje do porodu oraz pozwalają skumulować energię – jako że ciąża to duży wydatek energetyczny. Dodatkowo odpowiednio dobrane zestawy asan pomagają na takie dolegliwości ciążowe jak nudności i wymioty, ból pleców, skórne mięśni, żylaki, bezsenność.

Praktyka jogi to także ćwiczenia oddechowe, których głównym zadaniem jest usunięcie zmęczenia, napięcia nerwowego i oczyszczenie organizmu z toksyn. Dzięki temu poprawia się stan psychiczny i fizyczny przyszłej mamy – układ nerwowy wycisza się, a ona sama napiera pewności siebie i odwagi. Dobre samopoczucie mamy wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

Przed przystąpieniem do praktyki należy zasięgnąć porady lekarza, którego opinia stanowi przepustkę do ćwiczeń.

Warto praktykować pod okiem doświadczonego nauczyciela, który wie, jakich pozycji nie powinny wykonywać ciężarne oraz jak modyfikować asany dla jak największego komfortu ćwiczącej. Po za tym jest to świetna okazja do poznania innych przyszłych mam, rozmowy i wymiany doświadczeń. Wiele szkół jogi zaprasza później rodziców na zajęcia z dziećmi – dorośli praktykują, a dzieci bawią się wspólnie na środku sali pod okiem całej grupy.

Agnieszka Grochala

 

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.