Elektroniczna dokumentacja medyczna dla fizjoterapeutów – jak dostosować się do nowych regulacji?

Fizjoterapeuci mają obowiązek przechowywania i udostępniania pacjentom prowadzonej dokumentacji medycznej. Do tej pory dokumentacja medyczna mogła być prowadzona w postaci papierowej, jednak od 1 stycznia 2019 roku każdy pracownik medyczny podlega nowym zasadom. Z początkiem roku obowiązkiem m.in. fizjoterapeutów stanie się prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). W myśl ustawy e-dokumentacja ma zawierać informacje na temat problemu zdrowotnego lub urazu, rozpoznania choroby, wyników przeprowadzonych badań oraz ewentualnych zaleceniach.

Jakie dane muszą znaleźć się w dokumentacji?

Po pierwsze obowiązkiem fizjoterapeuty jest poprawna identyfikacja pacjenta. Elektroniczna dokumentacja medyczna powinna zawierać imię i nazwisko pacjenta, jego datę urodzenia, płeć, adres zamieszkania, numer PESEL. Oprócz przebiegu wizyty i zaleceń, powinny znaleźć się również informacje na temat przebytych chorób i urazów pacjenta, a także zabiegów, operacji, pobytów w szpitalu, chorób przewlekłych, obciążeń dziedzicznych czy uczuleń.

Elektroniczna dokumentacja medyczna – jak dostosować się do wymogów?

Aby dokumentacja medyczna była przechowywana zgodnie z prawem, warto skorzystać z dedykowanych rozwiązań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i specjalistom. Na rynku pojawiło się ostatnio kilka nowych programów dedykowanych fizjoterapeutom. Zakres ich funkcjonalności i cen jest różny, dlatego dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

Program rzeczywiście dopasowany do potrzeb fizjoterapeutów – karta pacjenta i panel do dokumentowania badania pozwalające przeprowadzić badanie zgodnie ze standardami pracy fizjoterapeuty, ale i z możliwością indywidualizowania trybu pracy.

RODO – przechowywanie danych w programie pozwala pozwala zachować wymogi związane z RODO

Bezpieczeństwo danych – odpowiednie zabezpieczenia informatyczne

Program dostępny na komputery stacjonarne oraz w formie aplikacji mobilnej – bo jeśli nie posiadamy aplikacji mobilnej, co z prowadzeniem dokumentacji w trakcie wizyt w domu pacjenta lub w innej lokalizacji?

Dodatkowe funkcje –  warto dokładnie prześledzić ofertę dostawcy pod kątem dodatkowych funkcjonalności i tego, czy jesteśmy w stanie go wykorzystać również do rozwijania swojego biznesu,  Z punktu widzenia codziennej pracy ważne jest czy program umożliwia rezerwację wizyt online samodzielnie przez pacjenta, automatyczne przypomnienia o wizytach, stworzenie swojej wizytówki –  profilu swojego gabinetu w Internecie lub czy oferuje narzędzia do marketingu naszych usług.

Dlatego zanim zdecydujecie się na konkretne oprogramowanie, warto zrobić dokładny rekonesans rynku i wybrać rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. W swoim gabinecie korzystam z Booksy. Choć Booksy kojarzyło się do tej pory bardziej z branżą beauty, na jesieni wydali oprogramowanie dedykowane fizjoterapeutom, które dzięki przyjaznemu interfejsowi i bogatemu zestawowi funkcji do przeprowadzenia e-badania z zachowaniem intuicyjnego podziału na wywiad, rozpoznanie, przebieg terapii oraz zalecenia, idealnie umożliwia dostosowanie się do nowych regulacji i łatwe zarządzanie gabinetem.

Jeśli jesteście zainteresowani bezpłatnym testowaniem nowego programu od Booksy – zarejestrujcie się korzystając z linka poniżej lub piszcie na adres kontakt@neoReh.pl Wszyscy fani portalu i fanpage’a Neoreh otrzymują 30-dniowy okres testowania za darmo + gwarancję, że jeżeli zdecydują się dołączyć do Booksy, rozwiązanie dedykowane fizjoterapeutom otrzymają bezpłatnie.

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.