Jak ważne jest wsparcie najbliższych w procesie rehabilitacji?

wpływ rodziny na życie

Wpływ relacji międzyludzkich na zdrowie jest bardzo duży i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Każdy rodzaj choroby lub niepełnosprawności wiąże się z trudem, nie tylko dla osoby dotkniętej, ale i rodziny. Ważne jest, aby w tych momentach zjednoczyć się oraz emocjonalnie wspierać osobę poddaną np. rehabilitacji. Człowiek musi zaakceptować samego siebie oraz sytuację, która go spotkała – a w tym muszą pomóc mu najbliżsi, najlepiej rodzina. Warto zadbać o tzw. wellbeing osoby będącej w trakcje rehabilitacji. Jest to w dosłownym tłumaczeniu dobrostan, jednak słowo to określa sytuację, w której czujemy się komfortowo oraz w dużym stopniu szczęśliwie.

Niestety w bardzo wielu przypadkach stwierdzenie niepełnosprawności lub poważnego schorzenia wywołuje negatywne uczucia i reakcje. Taki proces przysparza osobie już i tak postawionej w trudnej sytuacji rozczarowanie, lęk, smutek i strach. Pojawiają się również obawy związane z przyszłością i funkcjonowaniem. Pierwsze chwile są szczególnie trudne, dlatego wpływ relacji międzyludzkich na zdrowie ma tak horrendalne znaczenie.

W takich sytuacjach warto okazywać przede wszystkim empatię. Należy słuchać, dawać swoją obecność i w miarę możliwości pomagać. Może jednak nadejść etap gniewu, który jest prawdopodobnie najtrudniejszy. Złość jest niekiedy tak przejmująca i buzująca, że agresywnie roznosi się we wszystkich kierunkach.

Nieodpowiednia pomoc emocjonalna lub jej brak w trakcie trwania rehabilitacji wpłynie negatywnie na taką osobę. Może pojawić się poważne uczucie wyobcowania oraz złość. Pogorszenie się kontaktów z najbliższą rodziną utrudni całą sytuację. Z drugiej jednak strony, nie warto stawać się nadopiekuńczym. Takie działanie również mogą bardzo szybko utrudnić kontakt i budowanie zdrowych relacji z osobą poddaną rehabilitacji.

Sport po amputacji

Aktywność fizyczna to nie tylko hobby, ale także wyznacznik zdrowia i dobrej kondycji dla bardzo wielu osób. Jeśli sport staje się pasją, to nawet w momencie ciężkiej choroby lub wypadku, bardzo trudno jest odmówić sobie czegoś, co się szczerze kocha. To właśnie dlatego osoby niepełnosprawne nieraz osiągają ogromne sukcesy na skalę światową, przekraczając swoje bariery.

Amputacja wcale nie musi oznaczać ograniczania i poważnego przystopowania. Osoby będące zaprawionymi sportowcami w bardzo wielu przypadkach mogą kontynuować swoją pasję, co więcej – mają także możliwość rozwoju w tym kierunku i rozpoczęcia nowej drogi na szczyt, który stanie się uwieńczeniem ciężkiej oraz długotrwałej pracy.

Sport po amputacji jest bardzo ważny, dlatego dla wsparcia moich pacjentów założyłem Fundację na Rzecz Promocji Sportu Osób Niepełnosprawnych Kuloodporni. Ogólnie utrzymanie prawidłowości fizycznej i formy to kluczowy element to zdrowego funkcjonowania. To właśnie fundacja Kuloodporni zajmuje się organizacją treningów piłkarskich dla osób po amputacji oraz dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. Celem fundacji jest stworzenie profesjonalnego zespołu ampfutbolu, który walczyć będzie o najwyższe trofea.

Mowa tutaj o Amp Futbol Ekstraklasa, gdzie w zawodach możliwość uczestnictwa mają wszystkie osoby, które są po jednostronnej amputacji lub z jednostronnym niedorozwojem kończyny.

Życie po amputacji się nie kończy, a człowiek praktycznie zawsze powinien robić wszystko, aby realizować się w swoich pasjach i marzeniach. Wystarczy spojrzeć na Igrzyska Paraolimpijskie – to doskonały przykład zjawiska, iż nigdy, nikt nie powinien się poddawać. Mając dany cel, warto walczyć o jego realizację do samego końca.

Aby pokazać jak ważne jest wsparcie rodziny w procesie rehabilitacji stworzyliśmy w fundacji film prezentujący historię naszego kapitana:

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo
RehabilitacjaBielsko.pl

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.