Kąpiele solankowe – jak je wykorzystać by trenować efektywniej?

kąpiel solankowa

Okres przygotowawczy w wielu klubach jest już w trakcie, niektórzy sportowcy jeszcze cieszą się ostatnimi wolnymi chwilami z rodziną i przyjaciółmi. Wszystkim jednak przemyka przez głowę myśl – jak przetrwać te kilka tygodni katorżniczej pracy, przygotowującej do kolejnych kilku miesięcy jeszcze cięższego wysiłku.

Osoby zajmujące się w klubach zapleczem medycznym czy odnową biologiczną stają na głowie, żeby każdy z zawodników mógł dać z siebie 100% na treningu czy sparingu/meczu. Jednak co oprócz odpowiedniej ilości snu oraz jedzenia może wpłynąć na przyśpieszenie regeneracji? Jednym ze sposobów są znane już od starożytności kąpiele solankowe.

Jak na profilu firmowym włączyć dla klientów możliwość umawiania wizyt poprzez Facebook’a?

Sam przebieg zabiegu jest niezwykle prosty oraz nie wymaga skomplikowanego sprzętu. Wystarczy nam wanna oraz ciepła woda, której temperatura waha się od 35 do 36 stopni i wzrasta do 38, to samo zaś dzieję się z czasem zabiegu. Pierwsza kąpiel to nie więcej niż 10-12 minut, z każdą kolejną wydłużamy jej trwanie o 2 minuty, jednak nie przekraczamy 24 minut. Najczęściej wykonujemy 3 takie kąpiele w tygodniu, w serii 8-10 zabiegów. Każdy z nas przecież bierze kąpiel, więc sam zabieg jest niezwykle łatwo wpleść w dzienną rutynę.

Jakie korzyści niosą ze sobą solanki?

Kąpiel taka oddziałuje na nasz ustrój poprzez receptory w skórze, autonomiczny układ nerwowy i hormony tkankowe. Działa ona zarówno lokalnie: podnosząc temperaturę ciała, metabolizm komórkowy, niwelując napięcie tkankowe. Oraz globalnie zmniejszając pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych, podnosząc ukrwienie skóry (dzięki bodźcom termicznym i oddziaływaniu soli na zakończenia nerwowe, solanka oddziałuje na naczynia krwionośne skóry, powodując zwiększone przekrwienie więc im wyżej stężona solanka, tym oddziaływanie na zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne jest silniejsze, a krew staje się bardziej rozrzedzona przez co jej krążenie  jest sprawniejsze).

Program dla fizjoterapeutów. Promocja dla czytelników neoReh

Dzięki kąpielom solankowym zwiększamy także: wzrost wentylacji płuc, pobudzenie przemiany materii, sprzyja ona zachowaniu odpowiedniego bilansu wodnego. wspomaga produkcję i regenerację tkanek kolagenowych. Ciepło kąpieli dodatkowo rozluźnia warstwę rogową naskórka, co sprzyja tworzeniu się tzw. „płaszcza solnego” stanowiącego długotrwały bodziec osmotyczny pobudzający procesy odpornościowe.

Czym są kąpiele solankowe?

Kąpiele solankowe to oczywiście pojęcie bardzo ogólne gdyż solankami nazywamy wody chlorkowo-sodowe o stężeniu większym niż 1,5%. Jak wszystkie wody mineralne oprócz „jonów bazowych” zawierają pewną ilość jonów dodatkowych, które zmieniają właściwości samej kąpieli. Najczęściej tymi jonami są: Jod, Potas, Brom, Magnez lub Wapń.

Jedna z najczęściej stosowanych technik regeneracyjnych zakłada kąpiele w cieplej/gorącej wodzie z dodatkiem 200-400 g. soli magnezowych co ma pomóc rozluźnić tonus mięśniowy oraz zredukować stan zapalny. Jest to także dobry sposób na podniesienie poziomu magnezu we krwi bez nadmiernej retencji wody- badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Birmingham dowodzą, że ciepłe kąpiele w solach magnezowych pozwalają zwiększyć poziom magnezu średnio do poziomu 140,98 ppm / ml z początkowej wartości 104.68 ppm/ml w przeciągu 7 dni. Kolejnymi profitami płynącymi z takich kąpieli są min.:

 • regulacja poziom wapnia i potasu
 • rozluźnienie mięśni szkieletowych, zapobiegając tym samym występowaniu zakwasów i skurczy; może mieć wpływ na produkcję testosteronu
 • regulują kurczliwość mięśnia sercowego co przyczynia się do jego dobrej pracy i stabilizuje ciśnienie krwi, dodatkowo regulując rytm pracy serca, pomaga w walce z bezsennością i podnosi jakość snu
 • siarczan magnezu stymuluje także rozszerzenie naczyń, ułatwiając przepływ krwi do mięśni co oznacza ich lepsze odżywienie i szybszą regenerację
 • pomaga zmniejszyć stan zapalny oraz bóle mięśni i stawów związanych z nadmierną odpowiedzią zapalną.

Koszulki i gadżety dla fizjoterapeutów

Można powiedzieć, że spektrum oddziaływania tego rodzaju zabiegu jest niezwykle szerokie, a patrząc na ilość korzyści jakie możemy wynieść, warto go wpleść w program odnowy biologicznej naszych podopiecznych, bądź nas samych.

Kamil Wójcik

Warto przeczytać:

 1. Rehabilitacja, fizjoterapia czy fizykoterapia – problemy z nazewnictwem w fizjoterapii
 2. Zawód fizjoterapeuty, a obowiązki ubezpieczeniowe w świetle nowych przepisów prawa po 1 czerwca 2019 roku
 3. Jak umawiać wizyty do gabinetu poprzez Facebook’a?
 4. Czy przepona odpowiada za równowagę? Według śląskich naukowców tak
 5. Naczynia krwionośne w kościach – nowe odkrycie naukowców
 6. Czym jest powięź i jak o nią dbać?
 7. Postępowanie po skręceniu stawu skokowego. Protokół PEACE&LOVE

 

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.