Masz depresję? Przestań się garbić!

depresja terapia

O wartości poprawnej postawy mówi się wiele już od bardzo dawna. Okazuje się jednak, że dbanie o proste plecy nie tylko pozytywnie wpływa na naszą postawę i chroni nas przed dolegliwościami bólowymi, ale również wyraźnie odciska się na ludzkim samopoczuciu i może pomagać w walce z depresją. A przynajmniej do takiego wniosku doszli w 2018 roku badacze z nowozelandzkiego Uniwersytetu w Auckland.

Przygarbiona postawa

Tok ich rozumowania był dość prosty. W przypadku pacjentów zmagających się z depresją wyraźnie rzuca się w oczy ich przygarbiona postawa. Ze względu na dręczącą ich niechęć, przygnębienie i psychiczne cierpienie starają się wycofać ze świata w każdy możliwy sposób. Postanowiono więc sprawdzić, czy nie mógłby im pomóc prosty zabieg, jakim jest… wyprostowanie się.

Eksperyment został opisany w „Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry”. Badacze z Uniwersytetu Auckland wskazują tam, że wymuszenie prawidłowej postawy ciała jest w stanie pozytywnie wpłynąć na samopoczucie nie tylko zdrowych osób, ale również tych, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi takimi, jak depresja. Jednocześnie naukowcy zaznaczają, że ich obserwacje znajdują się dopiero we wstępnej fazie zaawansowania. Niestety, mimo upływu czasu od połowy 2017 roku nie pojawiły się w tej sprawie nowe informacje.

Wpływ postawy na człowieka

Niezależnie jednak od postępów badań naukowców z Nowej Zelandii, psychologowie od dawna zauważają zbawienny wpływ postawy na ludzki organizm. Determinuje ona nie tylko nasze samopoczucie, ale wręcz zmienia fizjologię poprzez wzrost aktywności mózgu. Innymi słowy: być może prosta postawa ułatwia zachodzenie w naszym ciele reakcji odpowiedzialnych za właściwą pracę mózgu i to właśnie dlatego wydaje się poprawiać samopoczucie.

Nie czujecie się przekonani doniesieniami sprzed dwóch lat? Nic nie szkodzi – pamiętajcie, że nawet jeżeli prawidłowa postawa nie uchroni Was przed depresją, to z pewnością wpłynie na jakość Waszego życia. Utrzymywanie właściwej pozycji kręgosłupa minimalizuje ryzyko urazów, przeciążeń czy zaburzeń powięziowych. Najlepszym sposobem na utrzymanie sprawności w przyszłości jest zadbanie o nią zawczasu.

Podobne wpisy:

  1. Czy odkryto lek na Alzheimera? Nowe wyniki badań są obiecujące
  2. Postępowanie po skręceniu stawu skokowego. Protokół PEACE & LOVE
  3. Czy wiesz, że badania obrazowe mogą wprowadzać w błąd?
  4. Niewłaściwe oddychanie i ból. Jak palenie wpływa na organizm człowieka.
  5. Jak smartfony wpływają na dzieci? O bezsenności, koncentracji i aktywności fizycznej
  6. Jak rozpoznać hipermobilność? Skale diagnostyczne
  7. Naczynia krwionośne w kościach – nowe odkrycie naukowców

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta, Certyfikowany Bodyworker
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.