Naczynia krwionośne w kościach – nowe odkrycie naukowców

Naczynia krwionośne w kościach

Na łamach czasopisma „Nature Metabolism” ukazał się tekst opisujący sieć naczyń krwionośny w kościach. Od jakiegoś czasu wiedziano już, że w ludzkim szkielecie występuje układ krwionośny, jednak dotąd nie został on dokładnie zbadany i opisany.

Nowa, z perspektywy naukowych konstatacji i badań, struktura umożliwia migrację komórek krwi oraz komórek immunologicznych produkowanych w szpiku do układu krwionośnego. Już wcześniej, niemal intuicyjnie, stosowano w wyjątkowych sytuacjach iniekcje leków bezpośrednio do szpiku kostnego, jednak nie potrafiono wytłumaczyć, dlaczego metoda ta przynosi efekty.

Kierownikiem badań na Uniwersytecie Duisburg-Essen w Niemczech był profesor Matthias Gunzer. Naukowiec nie kryje ekscytacji związanej z odkryciem w XXI wieku w ludzkim ciele struktury, która nie została wcześniej opisana. Tłumaczy jednocześnie, że naczynia krwionośne w kościach jako takie nie są niczym nowym – znamy dobrze centrum szpiku kostnego czy powierzchnię okostnej – ale po raz pierwszy zaobserwowano system ciągnący się przez kości długie i to pod kątem 90 stopni.

Jak to działa? Tak jak inne narządy, tak i kości funkcjonują w zamkniętej pętli krążenia – „nowa” krew trafia do nich dzięki tętnicom, a „starą” oddają poprzez żyły. Badania wykazały, że znaczna części krwi z kości musi przebyć drogę przez opisaną sieć – aż 80% krwi tętniczej i 59% krwi żylnej. Oczywiście to dopiero początek długiego procesu zgłębiania tajemnic nowoodkrytej struktury. Z czasem dowiemy się na pewno, jaka dokładnie jest rola „nowych” naczyń w kościach. Być może dzięki temu uda nam się też dowiedzieć czegoś nowego na temat takich chorób, jak osteoporoza czy nowotwory kości.

Do odkrycia doszło dzięki wykorzystaniu kości myszy. Przy pomocy cynamonianu etylu sprawiono, że te stały się przezroczyste i uwydatniły pod mikroskopem swoją szczegółową strukturę – zidentyfikowano około 1000 naczyń w obrębie kości piszczelowej gryzonia. Ta metoda działania tłumaczy też, dlaczego do odkrycia doszło tak późno – wcześniej nie była dostępna równie zaawansowana technologia obrazowania.

Podobne wpisy:

  1. Czy odkryto lek na Alzheimera? Nowe wyniki badać są obiecujące
  2. Postępowanie po skręceniu stawu skokowego. Protokół PEACE & LOVE
  3. Czy wiesz, że badania obrazowe mogą wprowadzać w błąd?
  4. Niewłaściwe oddychanie i ból. Jak palenie wpływa na organizm człowieka.
  5. Jak smartfony wpływają na dzieci? O bezsenności, koncentracji i aktywności fizycznej
  6. Jak rozpoznać hipermobilność? Skale diagnostyczne

Daniel Kawka

Rehabilitacja Bielsko-Biała

 

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.