Polacy w gabinecie fizjoterapeutycznym – analiza + infografiki

Polacy w gabinecie fizjoterapeutycznym - analiza + infografiki

Polacy w gabinecie fizjoterapeutycznym

Fizjoterapeuta jest jednym z tych specjalistów, do których Polacy udają się najczęściej, w trosce o swoje zdrowie. Większość – prawie 30% – z nich udaje się do gabinetu tego specjalisty, skarżąc się na ból kręgosłupa (27,8%). Inne dolegliwości, które również nas dotykają to m.in.: urazy stawów (17,4%), zwyrodnienia stawów (12%) czy zespoły związane z przeciążeniami układu ruchu (9,9%). Przyczynia się do tego z pewnością praca siedząca, którą podejmuje spora część społeczeństwa oraz brak ruchu, co zaś wiąże się z nieuprawianiem sportu i złym trybem życia. Ponadto Polacy informacje na temat swojego stanu zdrowia wciąż w głównej mierze czerpią z internetu – aż 87,7%.

Agencja badawcza BioStat przeprowadziła badanie na grupie 1000 respondentów, podpytując ich o ich zdrowie, wizyty u specjalistów i jakość świadczonych tam usług.

Po co najczęściej Polacy udają się do fizjoterapeuty?

Zdecydowanie największa grupa ankietowanych jako cel wizyty u fizjoterapeuty wskazuje masaże ręczne (aż 59%), a także gimnastykę lecznicą (35,4%). Innymi popularnymi zabiegami są również nowe metody leczenia jak laseroterapia (19,2%), ultradźwięki (18,6%), elektroterapia (18,5%) czy magnetoterapia (18,1%).

Polacy w gabinecie fizjoterapeutycznym - analiza + infografiki

W jaki sposób Polacy trafiają do fizjoterapeuty i jaki gabinet wybierają?

Większość Polaków udaje się do gabinetu fizjoterapeuty wtedy, gdy ma skierowanie od lekarza rodzinnego – taką odpowiedź wskazało aż 30,9% badanych. Największą popularnością cieszy się gabinet, w którym pacjenci mieli już wcześniej okazję być – gabinet im znany (27% osób odpowiedziało w taki sposób). Niewiele mniej – 26,6% – decyduje się na wizytę w klinice, w której leczą się ich znajomi.

Internet to nie wszystko?

Jak napisaliśmy we wstępie, największy odsetek Polaków korzysta z internetu, jako źródła informacji o ich zdrowiu. Popularnością cieszy się on głównie wśród młodych osób, w wieku od 19 do 29 lat i – jak pokazuje badanie – są to osoby z wykształceniem podstawowym (aż 95,5% badanych). Im wyższe wykształcenie, tym bardziej wzrasta świadomość ludzi i chcą oni czerpać informacje na temat swojego zdrowia od lekarzy i specjalistów.

Wiele Polaków korzysta też z pomocy rodziny i najbliższych. Są to przeważnie osoby w wieku 60 lat w wzwyż.

Polacy w gabinecie fizjoterapeutycznym - analiza + infografiki

W formie rejestracji na wizytę u lekarza internet też nie wiedzie prymu. Jedynie 9,8% osób korzysta z tego sposobu zapisania się. Największą popularnością w dalszym ciągu cieszy się rejestracja telefoniczna (49,7%), a zaraz po niej osobista (20%). W taki też sposób – przede wszystkim przez telefon – na ostatnią wizytę zarejestrowała się większość badanych – aż 50,5%.

Elektroniczna dokumentacja medyczna – czy Polacy zwracają uwagę?

Większość Polaków co raz większą wagę przywiązuje do elektronicznej dokumentacji medycznej. 61% badanych odpowiedziało, że chciałoby, aby ich fizjoterapeuta miał dostęp do ich historii choroby. Nie dziwi zatem, że aż 48,3% lekarzy sporządziło dokumentację choroby pacjentów w specjalistycznym programie. Wzrasta też odsetek osób, które chciałyby, aby przychodnia przesyłała im SMS-powiadomienie o wizycie.

Polacy zadowoleni z usług fizjoterapeuty

Aż 77,5% pacjentów, którzy niedawno korzystali z pomocy fizjoterapeuty, korzystnie oceniają jakość wizyt i leczenia, z kolei niespełna 4% ocenia je jako nie przynoszące pożądanych efektów.

 

* Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą BioStat w dniach 3-08.01.2019 na reprezentatywnej próbie badawczej obejmującej 1000 respondentów. Pomiar zrealizowano przy wykorzystaniu internetowego Panelu Badanie Opinii

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.