Psychosomatyka w pracy fizjoterapeuty – relacja z wykładów

 

Cieszę się, że właśnie mi przypadło recenzowanie Wykładu Otwartego „Psychosomatyka w pracy Fizjoterapeuty”, który odbył się 29.04 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dla mnie, Bodyworkera (Terapeuty Strukturalnej Pracy z Ciałem) każdy kolejny etap nauki coraz bardziej przybliżał mnie do zrozumienia zmian, zachodzących w ciele pacjenta po terapii. O ile zmiany czysto mechaniczne nie stanowiły problemu w zrozumieniu, o tyle wpływ mojego dotyku o intencji terapeutycznej na emocje do niedawna wydawał się obszarem abstrakcyjnym, którego nie pojmowałem. Wydarzenie zorganizowane przez Wojtka Cackowskiego oraz całą ekipę Anatomy Trains Polska pozwoliło otworzyć świat zmian w emocjach poprzez pracę z ciałem szerszemu gronu ludzi pracujących zarówno z ciałem jak i psychiką człowieka.

Wydarzenie otworzył jak zwykle niezawodny Wojciech Cackowski. Przedstawił czym jest Integracja Strukturalna ATSI oraz w swoim swobodnym i pełnym pasji stylu płynnie przeszedł do tego, dlaczego zmieniając położenie segmentów ciała względem siebie i grawitacji zmieniamy nastawienie do świata zewnętrznego i do systemów w jakich żyjemy oraz jak środowisko wpływa i odbiera nas po zmianie zależności napięciowych w ludzkim ciele. Myślę, że każdy, kto nie znał koncepcji Anatomy Trains Structural Integration po tym wstępie przekona się do jej logiki.

Druga osobą wprowadzającą nas w świat emocji i ciała był Michael Randolph. Ten sympatyczny człowiek na praktycznych przykładach pokazał, że terapeuta i pacjent to współpracownicy którzy muszą ufać sobie nawzajem, żeby utrzymać komfort pracy pozwalający na rezultaty. Podkreślił jak ważnym jest, jakie emocje podczas terapii reprezentuje sam terapeuta. Mówiąc o wpływie emocji na ciało poruszył temat klucz – oddech. Przytoczył on wzorce oddechu oraz wiążące się z nimi emocje. Trafność spostrzeżeń Michaela można było wyczytać z uśmiechów słuchających wykładu terapeutów. Co więcej Michael dał nam kilka wskazówek, jak pomóc pacjentom i samym sobie w interpretacji emocji oraz pracy z nimi.

Michael Randolph

Rzecz jasna gwiazdą wieczoru był Thomas Myers twórca Anatomy Trains Structural Integration. Tom od początku pokazywał charyzmę znaną z jego webinarów i przemówień. Sam wykład miał ciekawą i niebanalną konstrukcję, w której fakty nie odpowiadały na pytania ale tworzyły je. Tom krążąc wokół tematu struktury powięziowej przedstawiał to, że już na poziomie genetyki jesteśmy całością a tym samym przedstawił czym są wzorce emocjonalne naszego ciała. Bardzo ważnym elementem wykładu Toma było podkreślenie braku ruchu obecnego społeczeństwa. Tom podkreślił, że brak ruchu blokuje samorozwój człowieka i że na Inteligencję Ruchu coraz rzadziej zwracamy uwagę biegnąc za wymaganiami stawianymi przez społeczeństwo. Podczas wykładu nie brakowało odniesień do pracy Integracją Strukturalną, do prac Kelemana, Lowena czy innych badaczy wzorców emocjonalnych. Każdy terapeuta obecny na sali, nie ważne jaka metodą pracuje dzięki Tomowi uzmysłowił sobie, że pacjent to nie tylko dolegliwość ale emocje, kultura, język, wychowanie, nawyki itd. i że nasz dotyk, dzięki odpowiedniej intencji wpływa na dosłownie każdy obszar życia pacjenta.

Thomas Myers

Cały event okraszony był losowaniami upominków od sponsorów, świetną atmosferą oraz co najważniejsze spotkaniem i dyskusją na temat ciała i emocji ludzi z wielu branż medycznych. Nie wątpliwie tego tylu wydarzenie jest wyjściem z podziemi w świecie pracy z ciałem człowieka. Wielkie brawa dla organizatorów, którzy mieli niewiele czasu na organizację oraz dla sponsorów dzięki którym rozwój polskich terapeutów jest możliwy.

Jakub Szostak

Centrum Medycyny i Sportu Tatrareh

neoReh - sklep ciekawskich fizjoterapeutów

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.