[RECENZJA] Koncepcja FLO

W dniach 30.06-1.07.014 w Gdańsku odbył się kurs „Koncepcja FLO” projektu Pana Wojtka Markowskiego, w którym miałam przyjemność wziąć udział, dzięki wygranej w konkursie organizowanym przez neoReh.

Koncepcja FLO, autorka recenzji podczas kursu
Koncepcja FLO, autorka recenzji podczas kursu

Jadąc na szkolenie nie do końca miałam pełne wyobrażenie co będziemy tam robić i jak będzie wyglądać całe spotkanie, w związku z czym już po pierwszym dniu byłam pozytywnie zaskoczona i zarażona pasją do pracy. Dojazd do ośrodka okazał się całkowicie bezproblemowy, blisko centrum i dworca PKP- co w przypadku osób dojeżdżających stanowi duży „plus”.

Po zapoznaniu się z uczestnikami i paru słowach wstępu, prowadzący opowiedział nam o swoim ogromnym doświadczeniu i o tym jak pojawił się jego pomysł na „FLO”. Podzielił się z nami cennymi doświadczeniami i uwagami, które moim zdaniem, bardzo mogą pomóc w współpracy z pacjentem. Jak się dowiedzieliśmy FLO, czyli połączenie metody Feldenkreisa, Lomi Lomi, oraz ortobionomii, to doskonale do siebie pasująca i uzupełniająca się koncepcja, która pozwała w 100% zaangażować nas samych w pracę z pacjentem ( lub każdą jedną osobą, która będzie chciała zrobić coś wyjątkowego dla swojego ciała), oraz pokazać mu że w danym momencie to on jest dla nas najważniejszy. Uczy nas szacunku do drugiej osoby, oraz w moim odczuciu stanowi swoistą formę medytacji, w której angażując i koncentrując sie na tym co robimy możemy maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności, żeby nasza praca okazała się jak najbardziej skuteczna.

neoReh - sklep ciekawskich fizjoterapeutów

Właściwe szkolenie rozpocząło się od teoretycznego wstępu, prezentacji oraz paru ćwiczeń, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć- i co najważniejsze, przekonać się na własnej skórze, o tym jak ważne jest zrozumienie i świadomość ruchu. Dopiero znając zachowanie i mechanikę ciała, możemy rozpocząć pracę nad nim i uświadamiane pacjenta, jak ważny on jest i jakie są prawidłowe wzorce. Sama część praktyczna odbywała się przy dźwiękach muzyki, zapachu świec, pełnej koncentracji i skupieniu, która mimo wielu godzin pracy, nie odbierała zaangażowania i chęci do dalszego działania. A pracy było mnóstwo! Momentami nie sposób było już wszystko zapamiętać i powtórzyć, ale prowadzący,  wykazywał się ogromną ciepliwością i z chęcią pokazywał po kilka razy te same techniki. Na kursie były też osoby, które już go ukończyły i doszkalały swoje umiejętności- pomagając nam zarówno w pokazywaniu technik, jak i będąc doskonałymi parterami, na których mogliśmy ćwiczyć wprowadzone metody i kierowali nas, by jak najdokładniej wykonać dany ruch, żeby osiągnąć jak najlepszy rezultat.

W trakcie szkolenia było przewidzianych kilka krótkich przerw, gdzie uczestnicy mieli zapewniony dostęp do przekąsek, napojów, oraz w porze obiadowej był smaczny ciepły posiłek na miejscu- wszystko było przemyślane i zorganizowane w 100%. Na koniec szkolenia dostaliśmy również materiały i prezentacje, oraz muzykę przy której pracowaliśmy.

Koncepcja FLO. Autorka recenzji (po lewej) wraz z twórcą metody Wojtkiem Markowskim (po prawej)
Koncepcja FLO. Autorka recenzji (po lewej) wraz z twórcą metody Wojtkiem Markowskim (po prawej)

Reasumując, szkolenie bardzo mi się podobało, wiele mnie nauczyło i zwróciło moją uwagę na rzeczy, które często są jednak gdzieś pomijane przy pracy z pacjentem. Wspaniali ludzie i sympatyczna atmosfera  motywowała do pracy. Poznałam wiele nowych metod i technik oraz zobaczyłam, jak odmienne może być podejście do pacjenta, i że nie zawsze trzeba się ściśle trzymać sztywnych schematów, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty swojej pracy.

Polecam ten kurs każdemu kto tylko będzie miał możliwość uczestnictwa, bo można się wiele nauczyć- zarówno z korzyścią dla pacjenta, jak i dla samego siebie.

Ocena końcowa: 9/10

Caroline Nowakowski
studentka fizjoterapii UJ CM

neoReh - sklep ciekawskich fizjoterapeutów

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.