Recenzja książki Joga jako terapia

Joga jako terapia

Jako fizjoterapeutka i instruktorka jogi często proponuję pacjentom ćwiczenia zainspirowane hatha jogą. Długo szukałam książki, która pokazuje jogę jako system ćwiczeń z modyfikacjami do różnych schorzeń, bez wgłębiania się w aspekty filozoficzne i religijne. Dodatkowo szukałam pozycji, która posłuży mi jako poradnik dla pacjentów z przystępnymi opisami jako wsparciem do ćwiczenia w domu. “Joga jako terapia. Zastosowanie w określonych dolegliwościach” Wörle L., Pfeiff E. jest obszernym tytułem, który bardzo sobie cenię jako bardzo dobrze usystematyzowaną widzę z zakresu Hatha Jogi B.K.S. Iyengara.

Program dla fizjoterapeutów. Promocja dla czytelników neoReh

Książka płynnie przeprowadza czytelnika przez historię jogi i przedstawia współczesne badania naukowe nad terapeutyczną jogą. Następnie zapoznajemy się z sednem praktyki jogi – uważnością, czyli nauką i poprawą świadomości własnego ciała, wrażliwości na bodźce z niego płynące, uważności na zachodzące w nim zmiany. Są to podstawowe i najważniejsze zasady, które powinny stanowić element każdej asany, czyli pozycji. W dalszym rozdziale książki przedstawiono metody badania stawów obwodowych, kręgosłupa, głowy i stawów skroniowo-żuchwowych. Dodatkowo przedstawiono sposoby oceny zdolności motorycznych takich jak wytrzymałość, koordynacja, równowaga i inne. Dla fizjoterapeutów stanowi to przypomnienie wiedzy ogólnej. Omówiono tutaj także zjawisko bólu, który może się pojawić w trakcie lub po ćwiczeniach oraz przeciwwskazania – są to tematy, o które często pytają pacjenci.

Czytając książkę Joga jako terapia na pewno warto zatrzymać się dłużej przy rozdziale o sztuce oddychania – Pranayama. Pranayama to kontrola oddechu, którego efektem ma być spokój umysłu i równowaga układu nerwowego. Prana to powietrze, oddech, siła życiowa; ayama natomiast oznacza zwiększanie szerokości, długości, objętości. Nauka prawidłowego oddychania jest umiejętnością, którą warto zainteresować pacjentów i przekazać im ćwiczenia do domu, tak aby czas terapii móc wykorzystać jak najefektywniej.

Joga jako terapia

Dalsza część książki to przedstawienie ćwiczeń przygotowujących do praktyki oraz omówienie podstawowych asan. Ćwiczenia są świetnie usystematyzowane i dokładnie opisane – dzięki dodatkowym zdjęciom mogą stanowić doskonałe materiały dla pacjentów jako ćwiczenia domowe. Zdjęcia są żywe, autentyczne i przedstawiają osoby w różnym wieku. Do każdego ćwiczenia jest wykonanych kilka ujęć, żeby jak najlepiej przybliżyć zagadnienie.

Joga jako terapia

Po przygotowaniu ciała ćwiczeniami podstawowymi czytelnik zostaje zapoznany z 34 wybranymi asanami. Opis asan dzieli się na kilka części: znaczenie asany i jej nazwy, postawa ciała i przygotowanie, doskonalenie pozycji, kończenie ćwiczenia, sugestie modyfikacji i wykorzystanie pomocy. Ostatni element jest szczególnie pomocny – podczas praktyki może się pojawić ból np. ze stawów, co często zniechęca do dalszych ćwiczeń lub asana na danym etapie może być za trudna do wykonania – warto poznać modyfikacje  o takie pomoce jak krzesło, koc, wałek, lina.

Joga jako terapia

Ostatni rozdział książki stanowi podsumowanie ćwiczeń i asan w kompleksowym treningu podstawowym. Są to płynne przejścia między ćwiczeniami i asanami, które są ukierunkowane na współpracę wszystkich mięśni jak i ich połączeń, za które odpowiadają powięzie. Przedstawiono tutaj także zastosowania jogi w życiu codziennym – np. podczas podróży, w pracy. Są to gotowe recepty na profilaktykę zmian przeciążeniowych, które można polecić pacjentowi po terapii.

Joga jako terapia

Joga jako terapia

Książka została wydana bardzo estetycznie, zawiera wiele kolorowych ilustracji, jest napisana w bardzo przejrzysty sposób. Jej format – odrobinę mniejszy niż A4 sprawia że wygodnie się ją czyta.

Koszulki i gadżety dla fizjoterapeutów

Po przeczytaniu recenzowanej książki czuję satysfakcję – przedstawiona tutaj joga jest przystępna dla ludzi w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Stanowi doskonały wstęp do praktyki albo uzupełnienie pracy z ciałem. Polecam ją zarówno profesjonalistom do uzupełnienia warsztatu pracy o nowe, całościowe narzędzie pracy kinezyterapeutycznej oraz dla pacjentów, którzy chcieliby profilaktycznie zadbać o sprawność. Ze względu na przystępność z jaką książka została napisana śmiało mogę ją polecić nie tylko środowisku terapeutycznemu, ale także rekreacyjno-fitnesowemu. Cena 90-100 zł jest akceptowalna i wprost proporcjonalna do zaprezentowanych treści i autorytetów, które podzieliły się wiedzą i doświadczeniem.

Książkę w najniższej cenie wyszukacie tutaj.

Agnieszka Grochala

Pozostałe recenzje książek:

  1. Atlas anatomii palpacyjnej
  2. Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów
  3. Badanie kliniczne w fizjoterapii
  4. Nieskończona sieć. Anatomia powięzi w działaniu
  5. Taśmy anatomiczne. Meridiany mięśniowo-powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.