Recenzja książki Kinetic Control. Reedukacja niekontrolowanego ruchu

kinetic control książka recenzja fizjoterapia

Zdolność oceny niekontrolowanego ruchu, a co za tym idzie – umiejętność przywrócenia jego kontroli jest istotną kwestią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i profilaktyce urazów. Z pomocą w zdobywaniu wiedzy z tego zakresu przychodzi pozycja autorstwa Marka Comerford’a i Sarah Mottram. W swoim założeniu książka bazując na najnowszych doniesieniach naukowych ma umożliwić czytelnikowi rozwinięcie klinicznych umiejętności w ocenie ruchu, wypracowanie warsztatu diagnostycznego ułatwiającego określanie dysfunkcji, jej mechanizmów oraz uwrażliwionych bólowo tkanek, a poprzez testy kontroli ruchu pomóc w diagnostyce.

kinetic control recenzja

Program dla fizjoterapeutów. Promocja dla czytelników neoReh

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej z nich dowiadujemy się o samym pojęciu niekontrolowanego ruchu, wzajemnych relacjach poszczególnych części układu ruchu, błędach motorycznych oraz procesie wstępnego badania i leczenia dysfunkcji. Poruszone zostało także zagadnienie czynników kontekstowych (mających wpływ na objawy pacjenta) oraz model analizy procesu niepełnosprawności, co uważam za duży plus. Nie mogło również zabraknąć rozdziału o fizjologii, dlatego autorzy jako wprowadzenie do treści właściwej umieścili informacje między innymi o funkcji mięśni, rekrutacji jednostek motorycznych czy progach rekrutacyjnych. Ujęto trening rekrutacji mięśniowej, a także wytyczne stosowania treningu rekrutacyjnego. Kolejne dwa rozdziały poświęcone są badaniu i klasyfikacji niekontrolowanego ruchu oraz strategiom jego reedukacji. Dokładnie opisano zespoły zaburzeń motorycznych i proces powstawania ograniczeń ruchomości. Klarownie wyjaśniony został system oceny kontroli motorycznej oraz testy służące określeniu lokalizacji i kierunku niekontrolowanego ruchu.

książka kinetic control

Druga część zawiera informacje dotyczące praktycznego zastosowania omawianej treści. Każdy rozdział poświęcony jest innemu tematowi: kompleks lędźwiowo-miedniczny, kręgosłup szyjny, kręgosłup piersiowy, obręcz barkowa, biodro. Schemat omawiania jest podobny: krótkie wprowadzenie w zmiany w kontroli motorycznej i posturalnej, diagnostyka lokalizacji i kierunku niekontrolowanego ruchu, testy kontroli motorycznej, diagnostyka i  reedukacja kontroli ruchu. Testy kontroli opisywanego ruchu są opisane bardzo czytelnie, uwzględniają procedurę wykonania, prawidłowe wzorce, a także wyjaśnienie najlepszej pozycji wyjściowej do treningu reedukacyjnego. Bardzo pomocne są tabele na końcu każdego testu, zbierające w całość informacje o szczegółowej ocenie wykonywania poszczególnych ruchów, ich badaniu i rodzajach feedbacku wykorzystywanego w procesie reedukacji.

recenzja kinietic control

JAK OCENIAM TĘ KSIĄŻKĘ?

Do tej pory jest to w zasadzie jedyna książka tak dogłębnie poruszająca temat. Mimo tego, że autorzy często poruszają skomplikowane zagadnienia, jest ona napisana przejrzyście. Tak jak w każdej książce, również tutaj moją szczególną uwagę przykuły zawarte zdjęcia, tabele i  schematy pozwalające na zobrazowanie omawianego zagadnienia, podsumowanie i  usystematyzowanie wiedzy. Znajduje się także wiele ramek z dodatkowymi informacjami, które dopełniają poruszane zagadnienie czy też takie, które zbierają w jednym miejscu proponowane ćwiczenia reedukacyjne.  Książka zawiera dużą ilość użytecznej wiedzy diagnostycznej i terapeutycznej. Można w niej znaleźć liczne wskazówki na temat postępowania w zaburzeniach motoryki krok po kroku. Warto się nią zainteresować i dopisać na listę pozycji do przeczytania.

Książkę w najlepszej cenie znajdziecie tutaj.

kinetic control recenzja ksiazki dla fizjoterapeutow

                                                                                   Autorka recenzji: Aleksandra Skowrońska

Pozostałe recenzje książek:

  1. Atlas anatomii palpacyjnej
  2. Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów
  3. Badanie kliniczne w fizjoterapii
  4. Nieskończona sieć. Anatomia powięzi w działaniu
  5. Taśmy anatomiczne. Meridiany mięśniowo-powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem
  6. Śpij dobrze
  7. Joga jako terapia
  8. Powięź bez tajemnic. Czym jest i jakie ma znaczenie
  9. Whittle. Analiza chodu

 

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.