Recenzja książki dla fizjoterapeutów „Postaw na plecy”

Książka McGilla Postaw na plecy

W 2017 roku ukazało się szóste wydanie książki profesora Stuarta McGill’a pod tytułem „Postaw na plecy” (oryginalnie: Ultimate Back Fitness and Performance). Do polski książka trafiła dwa lata później i w 2019 roku mogliśmy ją przeczytać w języku ojczystym. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Galaktyka mam możliwość przybliżyć Wam powyższą pozycję.

 

Stuart McGill – o autorze

Zanim jednak o książce, na wstępie kilka słów o autorze: Pan Stuart McGill jest profesorem biomechaniki kręgosłupa na Uniwersytecie w Waterloo. Specjalizuje się w rehabilitacji sportowej, zapobieganiu bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz treningu sportowym. Ponadto wydał wiele publikacji naukowych, a także trzy książki zajmujące się problemem bólu pleców, czy sposobem efektywnego treningu mięśni pleców. Pierwsza napisana książka „Low Back Disorders: Evidence Based Prevention and Rehabilitation” została napisana dla lekarzy i terapeutów jako poradnik w doborze odpowiednich ćwiczeń dla różnego rodzaju pacjentów. „Postaw na plecy” o której napiszę więcej w dalszej części recenzji jest skierowana do zawodników i trenerów. Ostatnia pozycja napisana przez Stuarta McGill’a nosi tytuł „Mechanika zdrowych pleców” i ta pozycja skierowana jest do laików, którym doskwiera ból pleców. Duży dorobek autora został doceniony i za swoją pracę Pan McGill może pochwalić się wieloma nagrodami naukowymi.

 

Książka oparta na badaniach naukowych

Największym plusem według mnie jest fakt, że informacje zawarte w książce oparte są o najnowsze badania naukowe. Mamy więc odczynienia z najświeższą i (przede wszystkim) wiarygodną informacją. Treść podzielona została na trzy części, z czego każda z nich zawiera kilka rozdziałów. Prócz podstawowej wiedzy w pierwszym rozdziale, profesor McGill obala dotychczasowe mity związane z tematyką bólu oraz treningiem pleców.

Druga część dotyczy tworzenia indywidualnego programu treningowego i jest szeregiem porad i wskazówek dla trenerów, czy samych sportowców. Wskazuje na błędy popełniane w programowaniu treningu oraz w sposobie wykonywania poszczególnych ćwiczeń. W tej części książki dowiemy się jak w oparciu o najnowsze wyniki badań skonstruować najefektywniejszy trening.

Ostatnia, trzecia część nazwana jest „jak stworzyć idealnego zawodnika: synteza wszystkich elementów”. Czytamy w niej o zbudowaniu prawidłowych wzorców ruchowych, o ćwiczeniach korekcyjnych, o treningu zdolności motorycznych, a także o treningu kontroli motorycznej. Każde ćwiczenie jest dokładnie opisane i ukazane na zdjęciu. Na końcu książki, w epilogu, znajduje się kilka porad jak zostać ekspertem od wzmocnienia pleców. Jest także indeks pojęć dzięki któremu łatwiej będzie wrócić do interesujących nas treści.

„Postaw na plecy” to książka o wymiarach 20,5×27,5. Jej rozmiar sprawia, że jest wygodna w czytaniu, a tekst jest przejrzyście rozmieszczony. Książka jest szyta, co zwiększa jej wytrzymałość, a miękka oprawa sprawia, że nie jest przesadnie ciężka. Treść uzupełniona jest wieloma fotografiami, wykresami i tabelami przez co łatwiej trafia do wyobraźni i systematyzuje pewne dane. Mimo iż jest to książka naukowa i zawiera pojęcia branżowe napisana jest w przystępny sposób.

 

Nowoczesny podręcznik dla fizjoterapeutów i nie tylko

Recenzja książki dla fizjoterapeutów

Lektura opisana wyżej niewątpliwie nie jest książką do kawy. Jest to nowoczesny podręcznik, do zapoznania się z którym trzeba poświęcić większą ilość czasu by „na spokojnie” móc przyswoić opisaną wiedzę. Fizjoterapeuci i inni szkolący się specjaliści dobrze wiedzą co mam na myśli. Reasumując książka „Postaw na plecy” dedykowana jest w szczególności do trenerów i sportowców, ale także do specjalistów zajmujących się bólem pleców. Jeśli jesteś laikiem polecam Ci zacząć od książki „Mechanika zdrowych pleców”.

Książkę w najlepszej cenie kupicie tutaj.

Autor recenzji: Maciej Kwiatkowski

Pozostałe recenzje książek:

  1. Atlas anatomii palpacyjnej
  2. Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów
  3. Badanie kliniczne w fizjoterapii
  4. Nieskończona sieć. Anatomia powięzi w działaniu
  5. Taśmy anatomiczne. Meridiany mięśniowo-powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem
  6. Śpij dobrze
  7. Joga jako terapia
  8. Powięź bez tajemnic. Czym jest i jakie ma znaczenie
  9. Whittle. Analiza chodu

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.