Recenzja książki „Whittle. Analiza chodu”

analiza chodu

Analiza chodu jest tematem, który często sprawia trudności fizjoterapeutom – trzeba połączyć wiedzę z anatomii i biomechaniki z specjalistyczną terminologią i logicznie zebrać to w całość. Czułam niedosyt wiedzy zaprezentowanej podczas studiów, więc z chęcią sięgnęłam po książkę „Whittle. Analiza chodu” D. Levine, J. Richards, M.H. Whittle.

Program dla fizjoterapeutów. Promocja dla czytelników neoReh

Książka zrobiła na mnie bardzo dobre pierwsze wrażenie – jest estetycznie wydana w stonowanej kolorystyce, posiada bardzo szczegółowy i czytelny spis treści oraz zdjęcia, rysunki i wykresy pomagające zrozumieć treść. W pierwszym rozdziale przedstawiono wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, kontroli motorycznej i biomechaniki. Następnie mówiono chód fizjologiczny – terminologię, cykl chodu i jego składowe. Przy opisie każdej z faz chodu wyjaśniono jaką pracę wykonują stawy kończyny dolnej, co również poparto ilustracjami. Cenną, praktyczną informacją jest jak zmienia się chód wraz z wiekiem. Po zapoznaniu się z fizjologicznym chodem czas na patologie i anomalie chodu.

analiza chodu

Łatwo można przyporządkować konkretnych pacjentów z własnej praktyki do opisanych zaburzeń, poznamy anatomiczne i fizjologiczne zmiany wzorca. Pacjenci często pytają o zaopatrzenie ortopedyczne – został temu poświęcony rozdział, gdzie dowiemy się jak prawidłowo dobierać wysokość kul, jakie są dostępne sprzęty i jak uczyć pacjentów z nich korzystać. Idąc dalej napotkamy rozdział o metodach analizy chodu – jeśli ktoś na co dzień nie pracuje z taką techniką to może być zaskoczony sprzętami jakie są obecnie dostępne. W książce obszernie przedstawiono analizę chodu w schorzeniach neurologicznych – porażeniach mózgowych, udarach mózgu, chorobie Parkinsona i dystrofii mięśniowej. Następnie równie dokładnie opisano analizę chodu w schorzeniach mięśniowo-szkieletowych z użyciem ortez i protez. Nawiązano do popularnych jednostek chorobowych min. takich jak endoprotezoplastyka stawu biodrowego, zwyrodnienie stawu kolanowego, całkowita endoprotezoplastyka stawu kolanowego, amputacje.

Koszulki i gadżety dla fizjoterapeutów

Książka jest polecana dla fizjoterapeutów, lekarzy ortopedów, neurologów i rehabilitacji medycznej. Uściślę, że jest to pozycja, która przyda się zarówno specjalistom pracującym w geriatrii, neurologii, ortopedii jak i pediatrii. Podoba mi się, że wiele ważnych informacji zostało zebranych w “pigułce” w tabelach i schematach – dzięki temu nie trzeba wertować całej książki, żeby sobie odświeżyć pamięć. Trudne pojęcia z fizyki, prawa mechaniki zostały tutaj przedstawione w przystępny sposób. Książka podaje polską i angielską terminologię, co jest przydatne przy zgłębianiu tematu za pomocą artykułów. Cena w granicach 60-80 zł w mojej ocenie jest atrakcyjna za tak kompleksowe i przystępne ujęcie tematu.

analiza chodu

analiza chodu

analiza chodu

analiza chodu

analiza chodu

Agnieszka Grochala

Pozostałe recenzje książek:

  1. Atlas anatomii palpacyjnej
  2. Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów
  3. Badanie kliniczne w fizjoterapii
  4. Nieskończona sieć. Anatomia powięzi w działaniu
  5. Taśmy anatomiczne. Meridiany mięśniowo-powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem
  6. Śpij dobrze
  7. Joga jako terapia
  8. Powięź bez tajemnic. Czym jest i jakie ma znaczenie

 

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.