Smartphony wkraczają do neurorehabilitacji

smartphone

Smartphony wraz ze swoimi aplikacjami coraz śmielej wkraczają do rehabilitacji. Istnieje np. oprogramowanie umożliwiające użycie naszego telefonu jak scoliometru. Scoliotrack umożliwia w szybki i łatwy sposób obserwować postępy rehabilitacji. Aplikacja dostępna jest na telefony posiadające system Android, ja mam Nokię z systemem Windows Phone, więc niestety nie było mi dane sprawdzić oprogramowania w praktyce.

 

Ciekawym rozwiązaniem może się również okazać aplikacja testowana na Ohio State University, służąca do oceny postępów rehabilitacji u osób po udarze mózgu. Zespół badaczy korzysta z sześciu czujników bezprzewodowych umieszczonych na kończynach i klatce piersiowej, które przesyłają dane do smartphona. Informacje są następnie analizowane przez komputer i pokazane w formie wykresów. Aplikacja umożliwia porównanie chodu przed i po ćwiczeniach. Zaletą technologii jest jej uniwersalność. Chód i równowagę można mierzyć wszędzie: w gabinecie, w domu pacjenta lub podczas spacerów.

Celem autorów aplikacji jest udowodnienie, że u pacjentów po udarze możliwa jest poprawa nawet wiele lat po uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego.