Staw skroniowo-żuchwowy w ujęciu tensegracyjnym

staw skroniowo-żuchwowy

Ciało człowieka, w tym staw skroniowo-żuchwowy, to układ tensegracyjny. Polega on na wzajemnym oddziaływaniu i zależności  elementów na całość. Istnieje kilka metod w rehabilitacji opierających się na tym modelu, m.in. masaż tensegracyjny, terapia powięziowa, Anatomy Trains, Kinetic Control. Model tensegracyjny pozwala spojrzeć globalnie na problem/dysfunkcję pacjenta.

Program dla fizjoterapeutów. Promocja dla czytelników neoReh

Na dysfunkcję stawów skroniowo- żuchwowych wpływa cały organizm, nie należy zawężać tylko do układu stomatognatycznego.
Staw skroniowo- żuchwowy (łac. Articulatio temporomandibularis) zbudowany jest z wyrostka kłykciowego kości żuchwowej, dołu żuchwowego, krążka międzystawowego i ograniczony od przodu przez guzek stawowy . W stawie możliwe są następujące ruchy: addukcja (unoszenie), abdukcja (opuszczenie), protruzja (wysuwanie), retruzja (cofanie), lateriotruzja i mediotruzja (doboczne i dośrodkowe).

Uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego może pochodzić od:

  • urazów
  • wady zgryzu
  • chorób powodujących zapalenie stawów np.  ŁZS
  • nowotworów

Dolegliwości bólowe w stawie skroniowo- żuchwowym mogą również zależeć od zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego lub  koślawości pięty.  Podczas zablokowania stawu krzyżowo biodrowego, po tej samej stronie występuje pozorne wydłużenie kończyny i następuje przeniesienie ciężaru na drugą stronę. W celu utrzymania równowagi odcinki lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa pochylają się w stronę zablokowanego stawu, natomiast odcinek szyjny ustawia się w stronę przeciwną do zablokowanego stawu, a głowa ma położenie zgięcia bocznego w kierunku zablokowanego stawu. W konsekwencji tego ustawienia, większemu zużyciu ulega staw skroniowo-żuchwowy znajdujący się po stronie zablokowanego stawu krzyżowo-biodrowego.

Koszulki i gadżety dla fizjoterapeutów

Koślawość stóp, czyli ustawienie w pronacji wywołuje rotację wewnętrzną kolan. Takie ustawienie skutkuje ograniczonym dopływem krwi do stawów biodrowych. Aby zmniejszyć ten proces, miednica wyrównuje napięcie poprzez przodopochylenie.  Mechanizm kompensacji działa na cały organizm, żeby utrzymać równowagę cofnięciu ulegają barki i  głowa ulega protrakcji, a żuchwa retruzji.

Nie tylko dolegliwości z całego organizmu potrafią wpłynąć na pracę stawów skroniowo-żuchwowych, ale np. wrodzone wady zgryzu lub urazowe uszkodzenia stawu wpływają na postawę ciała.

Joanna Kubińska

Źródła:

  • Gorzechowski K. Rehabilitacja stomatologiczna, Białysotok 2016
  • Sobotta Atlas anatomi człowieka Głowa, szyja i układ nerwowy, Wrocław 2012
  • Buckup K. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów mięśni, Warszawa 2016
  • Gajewski P., Choroby wewnętrzne, Kraków 2013

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.