Tytanowa klatka piersiowa 3D

tytanowa-klatka-piersiowa-3d

Chirurdzy w Hiszpanii wszczepili tytanową klatkę 3D swojemu pacjentowi.

12016520_10204358149025572_2000702595_nTytanowy mostek i żebra 3D jako wydrukowany implant zostały wszczepione 54-letniemu Hiszpanowi, któremu z powodu rozległego nowotworu wycięto te fragmenty klatki piersiowej. Jest to pierwsza ingerencja tytanowych wydruków 3D  w obrębie klatki piersiowej na świecie. Proteza została wykonana z bardzo lekkiego a zarazem mocnego tytanu.

Tytanowe implanty nie są niczym nowym i odkrywczym, stąd znamy minusy tego rodzaju protez – czasami ulegają obluzowaniu. Chirurdzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Salamance postanowili skorzystać z nowatorskiej metody, jaką są wydruki 3D. Po dokładnym trójwymiarowym przeskanowaniu klatki piersiowej pacjenta, dane zostały przesłane do firmy posiadającej drukarkę Arcam 3D (warta 1.3 mln $). Znajdująca się w Melbourne (Australia) firma Anatomics wykonała dla pacjenta tytanową wersję mostka wraz z brakującymi żebrami.

Sprawdź również: Za darmo testuj przez 30 dni program dla fizjoterapeutów! Zgodny z RODO i ustawą o zawodzie fizjoterapeuty! 50 darmowych SMS-ów do pacjentów w pakiecie.

Pomysłowy i nowatorski krok przyniósł szybko dobre wyniki. Po 12 dniach od operacji wszczepienia tytanowego implantu 3D pacjent został wypisany do domu, będąc jedynym na świecie odpowiednikiem Marvel’skiego Wolverine’a.

Duży sukces, kolejny spory krok naprzód w medycynie!

zdjęcia z: www.gizmodo.com

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.