Watsu w Polsce

watsu3

Watsu powstało w 1980 roku w Kalifornii, twórcą jest Harold Dull, który zafascynowany japońskim masażem Zen Shiatsu stworzył system sekwencji ruchów zawierających stretchingi, mobilizacje, uciski punktów Shiatsu wykonywane w ciepłej wodzie. Terapia Watsu to pasywny rodzaj pracy z ciałem, co oznacza, że pacjent nie jest zaangażowany, a całą pracę wykonuje terapeuta. Zadaniem pacjenta jest swobodne położenie się na powierzchni wody, zamknięcie oczu i pozwolenie terapeucie na wykonywanie poszczególnych technik. Terapeuta natomiast podtrzymując pacjenta na powierzchni wody w odpowiedni sposób wykonuje poszczególne techniki w odpowiednich sekwencjach. Dzięki stopniowanej intensywności ruchów oraz fizycznym właściwościom ciepłej wody pacjent jest w stanie wejść w stan głębokiej relaksacji. Terapia Watsu ma największe zastosowanie w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej i psychoterapeutycznej. Popularne jest również w ośrodkach SPA na całym świecie – do tego stopnia, że powstają baseny wyłącznie do Watsu. Nowym obszarem zastosowania jest odnowa biologiczna sportowców i wspomaganie treningu.

Oprócz opisanych tam korzyści terapeutycznych dla pacjentów należy zwrócić uwagę na korzyści płynące z terapii Watsu dla terapeutów. I nie chodzi tu o aspekt ekonomiczny (dodatkowe, rzadkie na rynku narzędzie pracy), ale o sferę rozwoju osobistego i zawodowego. Wykonując Watsu można (a nawet trzeba) nauczyć się umiejętności zwolnienia tempa, wyczucia oddechu pacjenta i dostosowania do niego swojego oddechu, czucia ciała pacjenta i całościowej jego oceny. Wracając z tymi umiejętnościami do terapii „suchych” można odkryć nowy wymiar terapii i przenieść ją na wyższy poziom.

Watsu w Polsce

Watsu zawitało do naszego kraju w 2000 roku, gdy autor niniejszego tekstu po powrocie ze szkolenia Watsu w Holandii rozpoczął wykonywanie sesji. W 2006 roku odbyło się pierwsze szkolenie Watsu w podkrakowskich Pielgrzymowicach, a kolejne szkolenia były efektem wzrostu zainteresowania na skutek popularyzacji wiedzy na temat Watsu w mediach, podczas targów i konferencji. W 2008 roku gościliśmy po raz pierwszy w naszym kraju Harolda Dulla. W tym samym roku powstało Stowarzyszenie Rozwoju Terapii Wodnych Watsu Polska z siedzibą w Tarnowie. Rok 2009 przyniósł pierwszy kurs instruktorski, dzięki któremu Paulina Orzeł i Tomasz Zagórski uzyskali pierwsze uprawnienia instruktorskie (Basic Watsu). Rok 2010 to celebrowanie 25-lecia Watsu na Świecie podczas Międzynarodowej Konferencji Watsu w Głęboczku. W kolejnych latach miały miejsce kolejne szkolenia podstawowe, rozwijające i specjalistyczne, prowadzone przez tak znanych instruktorów jak: Harold Dull, Peggy Schoedinger, Mary Theri Thomas, Minakshi, Linda de Lehman, Arjana Brunschwiler. W 2014 roku 3 kolejne osoby uzyskały uprawnienia Asystenta Instruktora (Anna Banaś, Aleksandra Koziorowska i Krzysztof Miłkowski). Na koniec tego roku liczba Terapeutów Watsu i Terapeutów-Stażystów sięgnęła 40 osób, a ogólna liczba osób, które ukończyły minimum Basic Watsu przekroczyła 250.

Basen

Do przeprowadzenia terapii Watsu wymagany jest odpowiedni basen. Z jego parametrów najważniejsze są dwa: temperatura i głębokości wody.

Temperatura wody powinna kształtować się na poziomie 33-36 stopni Celsjusza, czyli na poziomie komfortu termicznego – jest to podstawowy warunek do uzyskania relaksacji.

Głębokość basenu powinna kształtować się w granicach 110 – 135 cm,  optymalnie z zachowaniem spadku dna basenu, co pozwoli na komfortową pracę terapeutom o różnym wzroście (idealna indywidualna głębokość basenu sięga linii piersi terapeuty). W chwili obecnej powstaje coraz więcej odpowiednich basenów – co jest skutkiem wzrostu świadomości nt Watsu wśród inwestorów oraz powstającym zapotrzebowaniem ze strony klientów.

Światowy Tydzień Watsu 2015

Jest to cykl imprez i wydarzeń, których głównym celem jest promocja terapii Watsu w środowiskach lokalnych. Prowadzone są pokazy Watsu, wykłady i prezentacje, jednak najważniejsze jest wykonywanie sesji Watsu przez Terapeutów i kandydatów na terapeutów (w tym okresie bezpłatnie).  Każdy kraj dowolnie wyznacza dogodną datę, w Polsce jest to 18-24 maja. W bieżącym roku oprócz samej terapii Watsu promujemy również Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową „35 lat Watsu w rehabilitacji, SPA i sporcie” w Krakowie, współorganizowaną z AWF Kraków. Jest to wydarzenie szczególne, łączące w sobie wartości poznawcze oraz kulturalne.

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.