Wywiad z Grzegorzem Skrzeczkiem – fizjoterapeutą drużyny Amp Futbol

Reprezentacja Polski w piłce nożnej osób po amputacjach zaledwie po roku od powstania zagrała na Mistrzostwach Świata w Kalingradzie. W meczu o 11. miejsce Polacy prowadzili z Reprezentacją Japonii 2:0, aby ostatecznie zremisować 2:2. W dogrywce nie padły żadne bramki. Mecz musiał zostać rozstrzygnięty w rzutach karnych, które Reprezentacja Polski wygrała 4:3! Mogło się tak stać dzięki ogromnemu zaangażowaniu zawodników, trenerów, działaczy i fizjoterapeuty.  Właśnie poprzez wywiad z fizjoterapeutą Grzegorzem Skrzeczkiem chciałbym czytelnikom przybliżyć tą wspaniałą inicjatywę jaką jest bez wątpienia Amp Futbol.

Grzegorz Skrzeczek podczas treningu Reprezentacji Polski. Źródło: Grzegorz Press (all rights reserved).

Gratuluję występu na Mistrzostwach Świata. Zawodnicy grają ze sobą dopiero od roku, natomiast w Rosji byli w stanie nawiązać równorzędną walkę z najlepszymi drużynami świata. Długo utrzymywała się euforia po ostatnim meczu?

 Dziękuję, na pewno występ naszej reprezentacji na Mistrzostwach Świata  napawa nas optymizmem. Zagraliśmy kilka fajnych meczy i pozytywnie patrzymy w przyszłość Amp Futbolu w Polsce. Na pewno zwycięstwo z Japonią dało nam mnóstwo radości i euforia trwała bardzo długo.

Jakie są Twoje wrażenia dotyczące poziomu organizacyjnego Mistrzostw?

 Mistrzostwa były zorganizowane bardzo profesjonalnie. Wspaniałe imprezy otwarcia i zamknięcia mistrzostw. Licznie zgromadzona publiczność przywitała nas brawami, były autografy oraz zdjęcia z kibicami. Naprawdę było czuć atmosferę pucharu świata.

Przybliż nam proszę na czym polega Twoja praca z drużyną?

W drużynie pełnię funkcję fizjoterapeuty, trenera od przygotowania fizycznego oraz zajmuję się odnową biologiczną. W każdym treningu prowadzę rozgrzewkę, następnie przechodzimy do treningu motorycznego (wytrzymałość, szybkość, siła, budowa odpowiednich partii mięśniowych) podczas tej części treningu pokazuję ćwiczenia, które należy poprawnie wykonać w domu w czasie pomiędzy zgrupowaniami. Po tym etapie zaczyna się stricte piłkarski trening który prowadzi trener Marek Dragosz . Każdy trening kończę  stretchingiem. Między treningami rozmawiam z zawodnikami o urazach.  Jeżeli takowe występują to pomagam w rozwiązywaniu dolegliwości. Wieczorem w miarę możliwości odbywa się odnowa biologiczna. Tak w wielkim skrócie wygląda moja praca z drużyną Amp Futbol.

Czy są jakieś typowe urazy pojawiające się u piłkarzy Amp Futbol?

Pracuję z Reprezentacją Polski w Amp Futbolu praktycznie od początku powstania drużyny i typowych urazów jako takich nie ma. Często pojawiają się natomiast problemy przeciążeniowe stawu kolanowego. Spowodowane to jest intensywnością treningów, gdyż przez dwa dni zgrupowania trenujemy trzy razy po dwie godziny. Jeżeli ktoś nie wykona wcześniej zadanej pracy w domu to podczas drugiego i trzeciego treningu pojawiają się problemy. Jesteśmy Reprezentacją Polski, nosimy orzełka na piersi, spotykamy się raz w miesiącu także podczas treningu musimy pracować na maksymalnych obrotach.

U piłkarzy z pola dużym obciążeniom podlegają kończyny górne. Wynika to z ciągłego podpierania się na kulach. Czy zawodnicy pracują na siłowni nad siłą mięśniową górnych partii ciała?

Oczywiście zawodnicy pracują na siłowni nad siłą mięśniową górnych partii ciała. Ale również intensywnie pracują nad innymi partiami mięśniowymi, gdyż podczas biegania, podawania, dryblingu i strzelania na kulach pracują różne grupy mięśniowe. Wszystko trzeba odpowiednio wyważyć.

Czy zawodnicy korzystają z jakiś specjalnych kul, czy są to standardowe kule dostępne w każdym sklepie ortopedycznym?

Są to standardowe kule dostępne w każdym sklepie ortopedycznym. Mam swój projekt kul z włókna węglowego, ale na chwilę obecną poszukuję wykonawcy mojego projektu.

Czy miałeś okazję obserwować na żywo jakiś klub piłkarski pod kątem pracy ich fizjoterapeutów?

Tak , dzięki mojemu dobremu koledze, który jest fizjoterapeutą Wisły Kraków miałem okazję obserwować go w pracy i dostałem kilkanaście bardzo cennych uwag od niego jak również kilka razy obserwowałem pracę fizjoterapeuty Górnika Zabrze. Tematem mojej pracy magisterskiej było porównanie kilku drużyn piłkarskiej ekstraklasy i niższych klas rozgrywkowych  od strony fizjoterapii i odnowy biologicznej, dzięki temu odwiedziłem kilka klubów i uzyskałem bardzo cenne informacje, które mogę wykorzystać w Amp Futbol. Na co dzień pracuje z osobami po różnych amputacjach także to też bardzo mi ułatwia funkcjonowanie w tej odmianie futbolu.

Ulubiony trener, klub i piłkarz?

Ulubieni trenerzy to oczywiście Marek Dragosz, oraz trener bramkarzy Krzysiu Wajda. Co do klubów mam kilka ulubionych Wisła Kraków, Borussia Dortmund, Manchester United, Real Madryt oraz Juventus Turyn. A moim ulubionym piłkarzem był Zinedine Zidane.

Czy uważasz, że Reprezentacja Polski pod wodzą Waldemara Fornalika awansuje do Mistrzostw Świata?

Myślę, że jeżeli Reprezentacja Polski włoży tyle serca i zaangażowania co reprezentacja Polski w Amp Futbolu to awansuje do Mistrzostw Świata bez jakichkolwiek problemów .

 Dziękuję za rozmowę.

Grzegorz Skrzeczek – ur. 20 lipca 1982, absolwent kierunku fizjoterapia Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Były piłkarz, król strzelców A-klasy i B-klasy w barwach Orła. Na co dzień pracuje z osobami po amputacjach.

W celu przybliżenia czytelnikom czym jest Amp Futbol załączam poniżej filmik z pierwszego w Polsce międzynarodowego turnieju piłki nożnej osób po amputacjach, który odbył się we wrześniu 2012 roku w Warszawie.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eq75xopboM4&feature=plcp[/youtube]

Po­dobał Ci się ten tekst? Zostaw swój komentarz poniżej.

You must be logged in to post a comment.