Zapomnij o ryżu, wezwij policję!

price

Po kontuzji wiele mówiło się do tej pory o tym, aby trzymać się zasady RICE (Rest Ice Compression Elevation), ewentualnie drobnej modyfikacji czyli PRICE (Protection Rest Ice Compression Elevation).

Najnowsze badania naukowe opublikowane w British Journal of Sports Medicine mówią jednak o tym, że dotychczas używany akronim należy zmienić na POLICE (Protection Optimal Loading Ice Compress Elevation). Zmiana jest kosmetyczna, ale bardzo istotna. Odpoczynek został zastąpiony przez optymalne obciążanie.

Badacze wykazali, że unieruchomienie kontuzjowanego obszaru może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

  • Długotrwałe unieruchomienie stawu doprowadza do zrostów, osłabienia mięśni i pogorszenia propriocepcji
  • Optymalne obciążenie będzie stymulować procesy lecznicze w kościach, mięśniach, więzadłach, itd.
  • Skurcze mięśni pomogą w redukcji obrzęku.

Kluczowe słowo to optymalne.

Uszkodzony rejon ciała powinien się poruszać, ale nie można doprowadzać do wystąpienia ruchów w kierunku, który doprowadził do urazu. W przypadku urazu skręcenia do szpotawości stawu skokowego, należy zabezpieczyć staw przed nadmiernymi ruchami w kierunku szpotawości i zgięcia podeszwowego. Można to wykonać np. wiążąć bandaż na ósemkę. W przypadku niewielkich skręceń (I° i II° w skali American Medical Association) dopuszczalne jest chodzenie i obciążenie kontuzjowanej kończyny dolnej.

Oczywiście przypadku złamań, kompletnych zerwań ścięgien, itd. konieczna jest interwencja chirurgiczna i zasada POLICE nie ma tutaj zastosowania.

There are 2 Comments

  1. Napisany przez Rehabilitacja po uszkodzeniu więzadła pobocznego przyśrodkowego - REHABILITACJA BIELSKO-BIAŁA Daniel Kawka

    […] Najnowsze badania naukowe opublikowane w British Journal of Sports Medicine mówią jednak o tym, że dotychczas używany akronim należy zmienić na POLICE (Protection Optimal Loading Ice Compress Elevation). Zmiana jest kosmetyczna, ale bardzo istotna. Odpoczynek został zastąpiony przez optymalne obciążanie. Więcej o zasadzie POLICE przeczytać można w artykule, który pojawił się w maju na portalu fizj… […]

  2. Napisany przez DziaDzia

    Najnowsze badania mówią by zastąpić POLICE mięsem 😀 MEAT